Kupno samochodu używanego – na co musisz zwrócić uwagę?

Początki motoryzacji sięgają XIX wieku. Wtedy to Carl Benz wypuścił na rynek pierwszy samochód. Od tego pamiętnego momentu upłynęło jednak sporo czasu, a motoryzacja mocno się rozwinęła. Obecnie rynek motoryzacyjny jest bardzo rozległy. Możesz wybierać pomiędzy samochodami spalinowymi, hybrydowymi i elektrycznymi.

Jednak nie każdy kierowca może sobie pozwolić na auto prosto z salonu, dlatego też wiele osób decyduje się na kupno samochodu używanego. Poniżej podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę podczas wyboru auta z drugiej ręki. Pochylimy się też nad niezbędnymi w procesie zakupu auta używanego formalnościami. O czym przeczytasz w artykule – kupno samochodu używanego.

Określ, jaki jest Twój budżet na zakup samochodu używanego

Podczas zakupu samochodu używanego musisz zwrócić uwagę na wiele kwestii. Jednak podstawową sprawą, jest dokładne określenie swojego budżetu na auto. Wydaje Ci się to banalnie proste? Masz 30 000 złotych, szukasz więc auta do tej kwoty? Niestety nie do końca tak to wygląda. 

Owszem, jeśli chodzi o kupno samochodu używanego, to głównym kosztem jest właśnie wartość auta. Jednak jest to tylko jeden z aspektów, który musisz wziąć pod uwagę. Pamiętaj, że kupujesz samochód używany. W większości przypadków taki samochód wymaga dodatkowego wkładu finansowego. 

Obowiązkowe naprawy i wymiany elementów eksploatacyjnych

Minimum, które musisz zrobić, po zakupie używanego auta, to wymiana oleju silnikowego oraz napędu rozrządu. Nierzadko jednak auto z drugiej ręki wymaga też innych napraw, takich jak wymiana klocków hamulcowych czy elementów zawieszenia. Dobrze jest więc przed zakupem auta używanego lub zaraz po jego kupnie zrobić przegląd techniczny. Dzięki niemu będziesz wiedzieć, na jakie naprawy i koszty musisz się przygotować. Jak więc sam widzisz, kupno samochodu używanego może generować sporo dodatkowych wydatków..

Rejestracja samochodu używanego

To jednak dopiero początek. Dodatkowe koszty obejmują jeszcze formalności. Jeśli decydujesz się na kupno samochodu używanego, to musisz się liczyć również z wydatkiem związanym z rejestracją swojego nowego nabytku. Nie jest to zbyt wysoka kwota. Rejestracja samochodu bez zmiany tablic rejestracyjnych opiewa na kwotę niższą niż 100 zł. Jeśli jednak zdecydujesz się na ich wymianę, to musisz liczyć się już z kwotą bliską 200 zł. 

Koszty związane z ubezpieczeniem pojazdu

Kolejny wydatek, który czeka Cię po tym, jak zdecydujesz się na kupno samochodu używanego, to ubezpieczenie OC i ewentualnie AC. Zorientuj się więc jeszcze przed zakupem, ile mniej więcej będzie kosztowało Cię obowiązkowe ubezpieczenie Twojego samochodu. Pozwoli Ci to określić sumę, jaką możesz wydać na kupno samochodu używanego.

Wniosek z powyższego jest jeden. Swój budżet na zakup auta używanego podziel na dwie części. Mniejsza z nich powinna opiewać na około 10-15% całej kwoty i zostać zarezerwowana na dodatkowe wydatki. Resztę pieniędzy możesz przeznaczyć na kupno samochodu używanego.

Idealny samochód dla Ciebie, czyli jaki?

Jak już wyżej wspominaliśmy, rynek motoryzacyjny jest bardzo różnorodny. W związku z tym kupno samochodu używanego nie jest wcale tak prostą sprawą, jak mogłoby się niektórym wydawać. Zanim więc przystąpisz do poszukiwań swojego wymarzonego auta, musisz określić jego charakterystyczne cechy, takie jak jednostka napędowa, linia nadwozia, rocznik, a nawet kolor.

Benzyna, diesel, a może auto elektryczne?

Kupno samochodu używanego zacznij od określenia jednostki napędowej, jaka Cię interesuje. Do wyboru masz ich kilka. Możesz więc zdecydować się na zakup auta używanego z silnikiem:

  • benzynowym,
  • benzynowym z dodatkową instalacją gazową LPG,
  • wysokoprężnym (diesel),
  • elektryczny,
  • hybrydowym (benzyna lub diesel wraz z silnikiem elektrycznym).

Każda z tych jednostek napędowych ma swoje plusy i minusy. Najlepiej będzie więc dokładnie przemyśleć swój wybór, zanim zdecydujesz się na kupno samochodu używanego.

Silnik diesla świetnie sprawdza się w trasie, za to do jazdy typowo miejskiej lepsze jest auto z jednostką benzynową. Dodatkowa instalacja gazowa pomaga zaoszczędzić na paliwie. Samochód elektryczny cechuje się sporą ceną, ogranicza jednak emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Auto hybrydowe jest swoistą kombinacją samochodów spalinowych i elektrycznych. Ma bowiem najlepsze cechy jednych i drugich.

Wybierz rodzaj nadwozia

Charakterystyczną cechą pierwszego samochodu były jego trzy koła. Od tego czasu jednak nie tylko ilość samochodowych kół się zmieniła. Producenci aut wypuszczają na rynek samochody bardzo różnorodne. Wśród nich możesz wyróżnić kilka rodzajów nadwozia. Zanim więc zdecydujesz się na kupno samochodu używanego, przyjrzyj się im dokładnie, gdyż każde z nich ma swoje wady i zalety. Możesz wybrać spośród takich linii nadwozia jak:

POJAZDY MIEJSKIE

  • hatchback – występują w dwóch wersjach, trzy bądź pięciodrzwiowych. Klapa bagażnika w tej linii nadwozia również liczona jest jako drzwi samochodu. Hatchback to najczęściej niewielkie auto segmentu B lub C. Na kupno samochodu używanego tego rodzaju decydują się więc najczęściej osoby, które zazwyczaj poruszają się po mieście. Niewielki rozmiar ułatwia manewrowanie po miejskich uliczkach, a także pozwala na łatwe parkowanie nawet na zatłoczonym parkingu w centrum miasta. Wadą tego rodzaju nadwozia jest mała przestrzeń bagażowa. Czteroosobowa rodzina może mieć trudności z zapakowaniem się do hatchbacka na dwutygodniowe wakacje nad morzem. 

Samochód na dłuższe trasy

  • sedan – synonim luksusu. Jednak ten rodzaj nadwozia to coś więcej niż elegancki wygląd limuzyny. Samochody te przede wszystkim charakteryzują się wysokim komfortem. Nawet jeśli zdecydujesz się na zakup auta używanego już kilkanaście lat, to na pewno docenisz wygodę zarówno jego prowadzenia, jak i podróżowania w roli pasażera. Ponadto sedany jak najbardziej nadają się do codziennych miejskich podróży, jak i dalszych tras. Nieco gorzej jest z zaparkowaniem na ciasnym i zatłoczonym parkingu, za to jednak mogą pochwalić się nieco większą przestrzenią bagażową, niż wspomniane przez nas wyżej hatchbacki. 

AUTA RODZINNE

  • kombi – chyba najbardziej praktyczna linia nadwozia. Na kupno samochodu używanego o sylwetce kombi decydują się przeważnie kilkuosobowe rodziny. Takie auta zapewnia równy sedanowi komfort podróżowania, gdyż w jego wnętrzu jest tak samo dużo miejsca. Jednak cechą przeważającą nad funkcjonalnością tego modelu, jest jego bagażnik. Samochody typu kombi mają największą przestrzeń bagażową, a dodatkowo klapa bagażnika otwiera się w sposób ułatwiający pakowanie nawet najcięższych walizek bez potrzeby podnoszenia ich bardzo wysoko. 

Samochody wszechstronne

  • SUV – sylwetka ta zyskała sporą popularność w ostatnich latach. Łączy bowiem zalety niemal wszystkich wyżej wymienionych linii nadwozia. Komfortowy jak sedan, ładowny prawie tak jak kombi, a do tego wysoki, co umożliwia jazdę po bezdrożach. SUV-y często też mają napęd 4 x 4, który został stworzony dla aut terenowych. Zakup takiego auta nie obliguje Cię jednak wyłącznie do jazdy w terenie. SUV-y doskonale sprawdzają się też w mieście. Ponadto wsiadanie i wysiadanie z tego typu auta jest zdecydowanie ułatwione ze względu na jego wysokość.

AUTA PÓŁ SPORTOWE 

  • roadster – chyba najrzadziej spotykany rodzaj sylwetki na naszych drogach. Roadstery, czyli samochody sportowe częściej możesz zobaczyć na torze wyścigowym. Charakteryzują się dwoma miejscami i opływowymi kształtami. Najczęściej też mają ruchomy dach, a ich nadwozie jest umiejscowione prawie na ziemi. Roadster jest doskonałym wyborem dla fana szybkiej, sportowej jazdy, która dostarcza autentycznych wrażeń. 

Kupno auta używanego – gdzie szukać ogłoszeń?

Dwa najważniejsze kroki w poszukiwaniu samochodu używanego już zrealizowałeś – określiłeś swój budżet i wymagania względem auta. Kolejnym punktem jest znalezienie ogłoszeń sprzedaży samochodów używanych. Na szczęście w dzisiejszym świecie nie jest to trudne. 

Portale sprzedażowe

Kupno samochodu używanego ułatwia powszechny dostęp do internetu. Ogłoszenia osób prywatnych, które zdecydowały się na sprzedaż swojego samochodu, znajdziesz na różnego rodzaju portalach ogłoszeniowych i sprzedażowych w inetrnecie. Na tych stronach bardzo często ogłaszają się również handlarze oraz komisy samochodowe.

Salony sprzedaży samochodów

Internet to jednak nie jedyne miejsce, gdzie możesz znaleźć swoje wymarzone auto. Wielu kierowców decyduje się na kupno samochodu używanego w salonie sprzedaży samochodów. Tak, u autoryzowanego dealera również możesz kupić używane auto. Najczęściej są to samochody poleasingowe, ale nie tylko. Zdarzają się również pojazdy od osób prywatnych. 

Zakup auta używanego w salonie samochodowym jest jedną z najbezpieczniejszych opcji, gdyż masz pewność, że jest to auto sprawdzone, a historia jego przebiegu jest Ci znana. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że kupno samochodu używanego w salonie będzie na pewno droższą opcją, niż zakup auta używanego od osoby prywatnej.

Komisy samochodowe

Kolejną opcją są komisy samochodowe. W tym wypadku musisz jednak uważać. Miejsca te owiane są złą sławą ze względu na praktyki nieuczciwych handlarzy samochodów. Niektórzy z nich stosują przeróżne sztuczki sprzedażowe, które mają na celu ukrycie istotnych wad samochodu. Swego czasu najpopularniejsze było cofanie licznika, a także ukrywanie historii wypadkowej auta. 

Zastanawiasz się teraz jak nie dać się nabrać? Co zrobić, by kupno samochodu używanego było mniej ryzykowne? Czytaj więc dalej, a dowiesz się, w jaki sposób możesz uchronić się przed kupnem trefnego auta używanego.

Kupno samochodu używanego – kontrola ogólnego stanu pojazdu

Jest! Znalazłeś interesującą Cię ofertę sprzedaży samochodu. Kolejnym krokiem jest więc umówienie się ze sprzedającym na oględziny pojazdu. Jest to jeden z ważniejszych punktów, gdyż opis i zdjęcia zamieszczone w internecie nie zawsze oddają rzeczywisty stan auta. Zanim więc zdecydujesz się na kupno samochodu używanego, musisz dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Możesz zrobić to samodzielnie lub z pomocą zaufanego mechanika. Na co powinieneś szczególnie zwrócić uwagę?

Nadwozie i lakier

Stan nadwozia to pierwszy aspekt, na który każdy zwróci uwagę. Nie musisz więc być specjalistą, żeby zauważyć pewne nieprawidłowości. Są nimi duże odstępy pomiędzy takimi elementami nadwozia jak maska, błotniki czy lampy. Oczywiście Twoją uwagę powinny zwrócić także wszelkiego rodzaju wgniecenia, odpryski i zarysowania lakieru. Mogą one świadczyć o bogatej historii wypadkowej oglądanego przez Ciebie auta. 

Zanim więc zdecydujesz się na kupno samochodu używanego, sprawdź dokładnie jego lakier. Pomocny w tym jest miernik lakieru. To specjalne urządzenie, za pomocą którego mierzysz grubość lakieru na samochodzie. Średnia grubość powłoki lakierniczej wynosi od 100 do 130 mikronów. Jeśli miernik pokazuje zdecydowanie wyższą wartość na jednym lub kilku elementach nadwozia, to możesz przypuszczać, że dany samochód brał udział w wypadku drogowym. 

Przebieg samochodu

Może wydawać Ci się to banalnie proste. Po pierwsze w ogłoszeniu jest podany przebieg auta. Ponadto w trakcie oględzin wystarczy przekręcić kluczyk w stacyjce i sprawdzić, czy w ogłoszeniu została podana rzeczywista wartość. 

Niestety nie zawsze wygląda to tak kolorowo. Nieuczciwi sprzedawcy nierzadko próbują ukryć rzeczywisty przebieg auta. Na szczęście o ilości przejechanych przez samochód kilometrów może nieco powiedzieć Ci jego wnętrze. Kierownica i gałka zmiany biegów w samochodzie z dużym przebiegiem, o ile nie została w międzyczasie wymieniona, będzie nosiła spore ślady użytkowania, takie jak zarysowania i przetarcia.

Jeśli jednak nadal nie jesteś przekonany co do prawdziwego przebiegu auta, to zanim zdecydujesz się na kupno samochodu używanego, sprawdź numery VIN auta. W Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców sprawdzisz nie tylko stan licznika, lecz także otrzymasz informacje o przeglądach, wypadkach i ewentualnych zgłoszeniach kradzieży.

Silnik

Najważniejszy element każdego auta. Myślisz, że nie znasz się na mechanice i w związku z tym zaglądanie pod maskę nie ma najmniejszego sensu? Błąd! Nawet motoryzacyjny laik znajdzie pod maską samochodu najważniejsze usterki.

Po pierwsze jednostka napędowa nie może być poplamiona olejem. Jeśli zauważysz na silniku plamy, to odpuść sobie dalsze oględziny. Kupno samochodu używanego z wyciekami oleju przysporzy Ci tylko kłopotów i narazi na dodatkowe wydatki.

To samo dotyczy wszelkich przedmuchów. Odpal auto lub poproś o to sprzedawcę. Jeśli na wolnych obrotach z silnika wydostaje się dym, to znaczy, że poprzedni właściciel nie dbał o pojazd należycie. Jednostka napędowa będzie więc w krótkim czasie wymagała naprawy lub całkowitej wymiany.

Kupno samochodu używanego – jakich formalności musisz dopilnować?

Znalazłeś swój wymarzony samochód używany. Dogadałeś się ze sprzedającym, co do ceny i podpisaliście już umowę. Zakup auta używanego masz więc już za sobą. Niestety podpisanie umowy nie to nie koniec. Kupno samochodu używanego wiążę się z kilkoma dodatkowymi formalnościami. 

Urząd Skarbowy

Po pierwsze Urząd Skarbowy. Kupno samochodu używanego obliguje Cię do uiszczenia w Urzędzie Skarbowym podatku od wzbogacenia się (PCC). Wynosi on 2% ceny zakupionego przez Ciebie pojazdu i musisz zapłacić go w terminie 14 dni od zakupu. Opłata ta nie jest jednak wymagana, jeśli samochód, który kupiłeś, wart jest mniej niż 1000 zł.

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Kolejnym krokiem jest obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu. Jeśli kupiłeś auto, którego okres ubezpieczenia niedługo się kończy, to sprawdź oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Nie możesz bowiem poruszać się samochodem bez ubezpieczenia OC.

Oczywiście możesz pozostać z polisą, którą opłacił wcześniejszy właściciel. Pamiętaj jednak, że wiele wariantów ubezpieczeń ma różnego rodzaju zapisy i limity. Może się na przykład okazać, że zakupionym przez Ciebie samochodem nie powinny jeździć osoby poniżej 25 roku życia, a Ty masz zaledwie 22 lata. W takim wypadku jesteś zobligowany wypowiedzieć poprzednią umowę ubezpieczenia i podpisać nową.

Wydział Komunikacji

Kupno samochodu używanego musisz także zgłosić w Wydziale Komunikacji. Udaj się tam w terminie nie dłuższym niż 30 dni od zakupu auta używanego i nie zapomnij zabrać niezbędnych dokumentów. Należą do nich:

  • dowód osobisty,
  • umowa kupna-sprzedaży lub faktura,
  • dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem,
  • karta pojazdu (o ile została wydana).

W Wydziale Komunikacji otrzymasz ważny 30 dni dowód tymczasowy, oczekując na tzw. twardy dowód rejestracyjny. Możesz uznać, że kupno samochodu używanego zakończyło się sukcesem i cieszyć się w pełni swoim nowym nabytkiem.